Adventist.ro - Biserica Adventista de Ziua a Saptea

Pot sa se mute muntii, pot sa se clatine dealurile, dar dragostea Mea nu se va muta de la tine, si legamantul Meu de pace nu se va clatina, zice Domnul, care are mila de tine.

Isaia 54:10

Un altfel de nou inceput PDF Imprimare Email
Distribuie acest articol prin e-mail, Messenger sau retelele sociale Facebook / Twitter / LinkedIn!


Ramona Chirita / Coordonator Relaţii Publice ADRA Romania

Duminica 1 noiembrie, la Rasova in judetul Constanta, a avut loc inaugurarea primei case construite prin intermediul proiectului «Un altfel de nou inceput derulat de Agentia Adventista pentru Dezvoltare,Refacere si Ajutor.  

Proiectul ce se bucura de o larga apreciere atat din partea beneficiarilor cat si din partea autoritatilor , include construirea unui numar de noua case din intreaga tara in colaborare cu Primariile si Consiliile locale si oferirea acestora unor familii care traiesc in conditii inhumane in adaposturi improvizate.  

Evenimentul a avut loc în cadru festiv dominat de bucuria celor ce au construit și de emoțiile proprietarilor. La inaugurare au fost prezenți reprezentanți ai presei si ai Consiliului local,alături de grupul de participanti la ridicarea casei format din membrii Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea din zona Constantei.

Primii beneficiari au fost Aurel si Maria Iorga impreuna cu cei sase copii cu vârste intre 5 si 13 ani. Acestia au fost descoperiți cu câteva luni in urma trăind pe terenul arabil al comunei Rasova ,într-un bordei săpat în pământ,fără apă lumină sau vreo altă utilitate de acest gen. Niciunul dintre copii nu mergea la școală sau grădiniță iar părinții  abia reușeau să le asigure existența zilnică lucrând cu ziua, la sătenii din zonă.

După ce au  descoperiți de către colaboratorii din zonă ai asociației umanitare ADRA,Primăria a fost de acord să acorde tot sprijinul pentru scoaterea din impas a acestei familii. Solidaritate a fost cuvântul care a mobilizat toate echipele care au colaborat la ridicarea unei căsuțe frumoase pentru cele 8 suflete.
Cei care s-au implicat prin ADRA România sunt și tineri și oameni cu experiență, iar motivația lor a fost doar aceea de a trai bucuria dăruirii. I-am întrebat de ce le-a pasat de acești oameni? Iar răspunsul a fost simplu: "este mai frumos să dai decât să primești".

Ne-am bucurat că mai există oameni care gândesc așa. Iar asistenta socială din zonă ne-a mărturisit că după ce ne-a întâlnit și a văzut rezultatele colaborării i-am redat speranța intr-o altfel de lume,într-o lume în care oamenilor le pasă de oamenii de lângă ei.

Detalii cu fotografii la www.adra.ro

 

Cauta in site

Feed RSS - Info Adventist

Feed RSS

Va aflati aici  : Home Stiri Info Adventist Info Adventist nr. 459 / Noiembrie 2009 Un altfel de nou inceput
RVS
RVS
RVS