CUPRINS:
ADRA România
Atunci când familia Catară, din comuna Vulpeni, județul Olt a primit somaţia prin care era anunțată că i se vor lua copiii din cauza lipsei de condiţii decente de viaţă, a început povestea unei case. Doamna Camelia Stoica, doctor în această localitate, împreună cu un grup de studenţi ai Asociației AMICUS din Craiova, au vrut să încerce imposibilul: să le construiască o casă chiar dacă nu dispuneau de resursele materiale necesare.
Astfel, proiectul ADRA “În sfârșit acasă” s-a extins şi în zona Olteniei după ce în zona Moldovei , în această vară deschisese trei şantiere. După ce mai mulţi oameni cu suflet din Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea din Craiova s-au alăturat grupului de studenţi, ADRA şi-a format echipa de voluntari completă care a ridicat deja casa la roşu. Construcţia va continua iar voluntarii speră ca în cel mai scurt timp această familie să beneficieze de un cămin cald, unde copii să poată creşte linişiţi.
Oamenii din sat nu puteau crede că cineva poate să iubească această familie, dăruindu-i necondiţionat o casă. Nu conta că cei doi copii: Mihai de 13 ani, născut cu Sindromul Down şi Cristi 11 ani bolnav de diabet, dependent de insulină, pe langă bolile pe care le au, ca orice alt copil, îşi doreau să rămână în familie lângă mama şi langă tata. 
„Este o mare bucurie pentru noi să putem vedea cum, fără prea multă experienţă, dorinţa si disponibilitatea noastră de a ajuta, prinde conturul unei case. Am mai participat la acţiuni TinSerV, dar niciodată la construcţia unei case. Este extraordinar să vezi cum semeni bucuria în jurul tău şi construieşti nu o casă ci un cămin” ne-au mărturisit entuziasmaţi Elian Trâncă si Bogdan Chirvăsuţă, voluntari ADRA participanţi la proiect
„În sfârşit acasă”, este proiectul care ajută şi uneşte oamenii din toate colţurile lumii, pentru că ADRA prezentând cazurile speciale ale unor asemenea familii a fost auzită până în Spania, Austria, Franţa şi pană în America. Oameni din mai multe ţări, oameni de aproape sau de departe au vrut să ajute şi au facut-o, sărind în ajutorul unor familii pe care lipsa de educaţie şi lipsa de resurse financiare i-a aruncat la marginea societaţii acolo unde numai un ochi plin de dragoste îi mai poate vedea. - Sorin Goleanu, director ADRA România
„Rugăciunea facută pentru cel sărman, niciodată nu va rămane neascultată” scria plină de inspirație Ellen White aşa că să nu ne fie teamă să sperăm că proiectul „In sfarşit acasă”, va darui în continuare bucurie şi speranță sărmanilor din toate zonele Romaniei.
Schimbă o viaţă si vei schimba lumea!
Detalii şi fotografii pe: www.adra.ro
Tamási Károly / Director Comunicare / Conferința Transilvania Sud / AARC
Sub motoul "Spuneti lumii!", în data de 4 septembrie 2010, în comunitatea Solocma din județul Mures a avut loc o dublă sărbătoare: celebrarea a 100 de ani de existență a adventismului în localitate și evenimentul jubiliar pentru fanfara bisericii la împlinirea a 50 ani.
La această sărbătoare au fost prezenți în jur de 400 de participanți, membri din localitate, din țară precum și de peste hotare, musafiri, pastorii care au slujit acolo dar și primarul comunei, domnul Zsigmond Vencel. Acesta, reluînd anumite teme din viața publică, a făcut un apel la cei din sală să nu permită pătrunderea politicii în viața religioasă.
Pastorul Szász Ernest, secretarul Conferintei Trasilvania de Sud i-a îndemnat pe cei prezenți să il caute cu sinceritate pe Dumnezeu și să își predea întreaga viață acestuia. Acest îndemn a fost urmat de mesajul de speranta transmis de pastorul Campian Tatar Ioan, secretarul Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea din Romania. Acesta a îndreptat atentia ascultatorilor catre Galiean si Galilea, de unde a inceput rascumpararea noastra si posibilitatea unei vieti noi!
De asemenea, ca o surpriză, a fost prezentata si o inregistrare sonora din anul 1980, cand a avut loc festivitatea de 70 de ani de la existenta adventismului în localitate iar după momentele derularii trecutului credinciosii s-au alaturat unei rugaciuni de consacrare.
ANN
Biserica Adventistă de Ziua a Şaptea este consternată de planurile unui pastor care nu aparţine unei denominaţiuni religioase anume de a arde copii ale Coranului în 11 septembrie.
În cadrul unei declaraţii, date publicităţii miercuri, 8 septembrie, Preşedintele Bisericii Adventiste mondiale Ted Wilson a spus că aşa-numita zi „Arde un Coran” este „opusă” convingerii creştinilor conform căreia trebuie să se raporteze la ceilalţi cu respect.
Terry Jones, pastor al Centrului Dove World Outreach cu sediul în Florida, şi-a anunţat recent intenţia de a arde copii ale Coranului în curtea bisericii la nouă ani după atacurile din 11 septembrie. Bisericii nu i s-a acordat permisiunea de a aprinde focul, însă Jones a declarat că nu va renunţa la acţiune, a relatat Associated Press în această săptămână.
"Acest lucru ne provoacă o mare consternare", a declarat Wilson. "Eforturile deliberate de a provoca tensiuni între comunităţile religioase sunt iresponsabile şi profund dăunătoare."
Orice manifestare deliberată de lipsă de respect faţă de Coran este privită ca o ofensă la adresa musulmanilor. Ei consideră Coranul cuvântul lui Dumnezeu şi îi poartă un respect profund.
Provocând deja proteste în întreaga lume, critica internaţională şi avertismente guvernamentale, acţiunea – dacă va avea loc – ar putea declanşa o reacţie semnificativă a comunităţii musulmane, au avertizat apărătorii libertăţii religioase. Mulţi au prezis rezultate similare cu cele rezultate în urma publicării unei serii de desene controversate reprezentându-l pe Mahommed de către un ziar danez în 2006.
Într-un climat din ce în ce mai "marcat de intoleranţă şi prejudecăţi," Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea "lucrează intens pentru a pune capăt represiunii şi violenţei motivată religios", a declarat Wilson.
"O particularitate a Bisericii Adventiste este apărarea libertăţii de conştiinţă, pe care o consideră un drept uman universal oferit de Dumnezeu tuturor credincioşilor, indiferent de apartenenţa religioasă", a spus el.
Puteţi citi declaraţia integrală a lui Wilson AICI
Mark A. Kellner/ Adventist Review şi Taylor Luck/ The Jordan Times
Confirmând o perspectivă modernă a istoriei biblice, un arheolog şi istoric adventist de ziua a şaptea a descoperit ruine şi artefacte vechi din Epoca Fierului pe locul unui templu din Ataruz, Iordania.
"[Acesta este] cel mai mare şi cel mai bine conservat templu din perioada biblică. El va aduce informaţii importante legate de viaţa cultică sau religioasă din acea perioadă", a spus Dr. Chang Ho Ji, preşedinte şi profesor al Departamentului de Consiliere şi Psihologie Şcolară şi colaborator al Departamentului Istorie al Universităţii La Sierra, o şcoală Adventistă de Ziua a Şaptea din Riverside, California.
Ruinele sanctuarului principal a ceea ce specialiştii în antichităţi iordanieni spun că este un templu moabit a fost descoperit de un arheolog al Universităţii adventiste La Sierra pe un sit de lângă Ataruz, la aproximativ 50 de kilometri Sud de Amman. Ruinele şi artefactele găsite acolo pot confirma aspecte ale istoriei biblice
Oficialii iordanieni au anunţat descoperirea în cadrul unei conferinţe de presă ce a avut loc în Amman pe 1 septembrie.
"Acesta este o descoperire extrem de importantă, o descoperire ce are conexiuni cu biblică, este foarte incitant”, a declarat Dr. Lawrence Geraty, preşedinte emerit al şcolii şi profesor de arheologie acolo, într-un e-mail trimis revistei Adventist Review. Geraty a fost pionier în cooperarea dintre mai multe instituţii adventiste, printre care Atlantic Union College, Canadian Union College, Universitatea Andrews şi La Sierra şi Regatul Haşemit al Iordaniei, începând în 1984 cu săpături în Tall al-'Umayri.
Directorul general al Departamentului de Antichităţi Iordanian, Ziad Saad, a anunţat recenta descoperire ca fiind cel mai mare templu din regiune de la începutul celei de-a doua perioade a Epocii Fierului, datând din anii 1.000-800 î.Hr.
Templul cu numeroase camere care include o curte de 20 m² a scos la iveală peste 300 de artefacte cultice, determinându-i pe experţi să creadă că acesta a fost la un moment-dat un centru politic şi religios al moabiţilor sau al nordului regatului israelit.
Vasele, cănile şi statuile zeităţilor s-au numărat printre descoperirile recente legate de templu ce au avut loc în Khirbet Ataruz, lângă Dhiban la aproximativ 50 de kilometri Sud de Amman, situat pe versantul vestic al Jabal Bani Hamida Situl real este lângă drumul care duce la situl palatului de iarnă al regelui Irod cel Mare, a spus Dr. Ji.
Potrivit rapoartelor media, itemii, dintre care mulţi au fost descoperiţi luna trecută, oferă experţilor o imagine mai completă asupra civilizaţiei Epocii Fierului şi a patrimoniului Iordaniei.
Cu peste 1000 de ani înainte ca nabateenii să construiască un imperiu al comerţului prin Petra, oraşul roz-roşu săpat în piatră, moabiţii, amoniţii şi edomiţii au dominat regiunea într-o perioadă ce este cunoscută ca fiind una a ştiinţei, expansiunii ş culturii, a relatat Jordan Times intr-un articol.
"Aceasta este o perioadă foarte importantă din istoria Iordaniei. Epoca Fierului a fost o perioadă de mare importanţă istorică şi politică şi o perioadă a regatelor puternice care au cunoscut multe progrese tehnologice", a spus Saad.
Ataruz este menţionat atât în Biblie şi Stela Mesha ca "Atarot", dar adevărata semnificaţie a numelui "trebuie să fie descopertă", a spus Saad pentru The Jordan Times.
Deşi documentele istorice se referă frecvent la regatele Epocii Fierului de la est de râul Iordan, Saad a subliniat că descoperirile de la Khirbet Ataruz marchează data găsirii de către experţi a dovezilor arheaologice pentru a susţine teoriile cu privire la dezvoltarea ştiinţifică, culturală şi economică a civilizaţiei.
Numeroasele descoperiri istorice au fost făcute în august, de echipa Universităţii La Sierra care făcea săpături în Khirbet Ataruz încă din anul 2.000, cu sprijinul Versacare, Inc., o organizaţie caritabilă din Riverside.
Dr. Chang Ho Ji de la Universitatea La Sierra din Riverside, California, a descoperit o statuie a lui Hadad, zeul moabit în formă de taur.
Printre descoperiri se numără o statuie a unui zeu în formă de taur şi aproape 300 de vase, lămpi şi altare pentru ritualurile religioase. În antichitate, taurul era adesea una dintre principale zeităţi din regiune, cum ar fi El, Hadad şi Baal.
Calitatea, diversitatea şi starea pieselor realizate din lut, piatră, bronz şi bazalt, arată existenţa unei tehnologii avansate şi a unei economii înfloritoare, pe malul de est al Iordanului cu mai mult de trei milenii în urmă.
Chiar dacă sunt în stare bună, cele mai multe dintre piesele din Ataruz au fost sparte. Acest lucru indică faptul că templul din centrul Iordaniei a avut parte de un sfârşit violent, a spus Saad.
O mare parte din ceea ce se cunoaşte despre templul Ataruz a fost transmis de Regele Mesha, imortalizat pe o tabletă de bazalt ce enumera victoriile şi realizările sale. Cunoscut sub numele de Stela Mesha, tableta a fost descoperită în apropiere de Dhiban şi este expusă în muzeul Luvru din Paris.
Despre moabiţi – despre care Biblia spune că sunt descendenţi ai lui Moab, un nepot al lui Lot – se spune că au fost triburi canaanite care s-au stabilit pe teritoriul dintre răul Iordan şi Deşertul Estic, lângă Dhibanul de azi, în secolul al XIV-lea î.Hr.. Regatul lor a fost distrus în urma invaziei persane, în jurul secolul VII î.Hr..
Potrivit lui Saad, experţii vor lucra acum la catalogarea, testarea şi studierea artefactelor din Ataruz pentru a avea o imagine completă cu privire la regatele din Epoca Fierului care au condus odată Iordania.