Info Adventist

CUPRINS:

Ocupaţia: sâmbăta, bibliotecar

Anamaria Maier/ AARC

Sâmbăta, credincioşi ai Bisericii Adventiste din Bucureşti sunt bibliotecari ambulanţi.

Biblioteca mobilă, o iniţiativă  mai veche a Bisericii Adventiste, este un proiect în cadrul căruia membri ai Bisericii Adventiste împrumută cărţi, cu livrarea la domiciliu. Deoarece nu vor ca preţul cărţilor să fie un obstacol în calea cunoaşterii lui Dumnezeu, echipe formate din câte doi voluntari vizitează în fiecare sâmbătă persoane care şi-au exprimat dorinţa de a împrumuta cărţile Editurii Viaţă şi Sănătate.

Acţiunea desfăşurată în prezent la nivelul Bucureştiului şi al oraşului Voluntari îşi are originile în dorinţa membrilor comunităţii Învingători de a-i face pe membrii bisericii mai activi şi de a lucra pentru ceilalţi prin intermediul rugăciunii de mijlocire. Aceştia experimentau rugăciunea de mijlocire după care, în grupuri de 4-5 persoane, relatau experienţa lor membrilor bisericilor adventiste din localităţile din apropierea Bucureştiului.

În curând ei au dorit să facă mai mult. Astfel, în toamna anului 2008, credincioşii din comunitatea Învingători au început distribuirea sistematică de cărţi într-unul dintre cartierele bucureştene. Scopul lor era acela de a distribui cartea anului în toate cartierele Bucureştiului, însă pe măsură ce distribuiau cărţile, aceştia au observat interesul oamenilor pentru biblioteca mobilă. Astfel, din persoanele abordate aproximativ 80% au primit cartea oferită, iar 35-40% dintre aceştia au dorit să beneficieze de serviciile oferite de Biblioteca mobilă.

Membrilor comunităţii Învingători li s-au alăturat şi credincioşi ai comunităţii Labirint în distribuirea cărţilor şi prezentarea ofertei Bibliotecii mobile, după care, în anul 2009, aceştia au început să prezinte proiectul lor şi celorlalte comunităţi din Bucureşti.

După ce asistă la prezentarea proiectului, fiecare „ucenic” merge „pe teren” însoţit de un voluntar experimentat, spunându-i-se că nu trebuie decât să se roage, dar în scurt timp acesta îşi exprimă dorinţa de a vorbi şi el. În prezent există aproximativ 70 de voluntari din 9 biserici locale.

Cărţile disponibile sunt din domeniile educaţie, sănătate, familie şi spiritual, fiecare echipă având cu sine o broşură de prezentare şi un catalog al Editurii Viaţă  şi Sănătate. Cele mai solicitate sunt cele din domeniile sănătate şi spiritual. Acum sunt foarte bine organizaţi, fiecare biserică locală este responsabilă pentru o anumită zonă, iar fiecare cititor are o fişă de împrumut.

Mircea Boieriu, unul dintre coordonatorii proiectului, spune că cel mai important este faptul că în timpul în care echipele sunt „pe teren” în biserică rămâne un grup care se roagă pentru cei care lucrează, iar „pe teren” numai unul dintre cei doi lucrează efectiv, deoarece celălalt, de asemenea, se roagă. Atât cei care merg „pe teren”, cât şi cei care rămân la biserică, postesc. Se poate spune că este un proiect realizat prin post şi rugăciune.

La sfârşitul zilei voluntarii mănâncă  împreună, îşi împărtăşesc experienţele, Îl laudă  pe Dumnezeu pentru că a fost împreună cu ei şi pentru că le-a oferit ocazia de a le sluji semenilor şi se roagă pentru aceştia.

„Oamenii nu merg prin puterea lor”, spune Cristian Voicu, pastorul bisericii Foişor. „Este important faptul că membrii se implică, iar şi cei care nu pot merge pentru a distribui cărţi se pot ruga la biserică, iar ei se dezvoltă  şi îşi dezvoltă relaţia cu Dumnezeu”, continuă acesta, subliniind faptul că este un proiect al membrilor, iar el doar îi încurajează şi îi susţine.

În toamna anului 2009, voluntarii au prezentat proiectul în biserica din Voluntari, iar în 3 zile (acţiunea se desfăşoară doar sâmbăta) voluntarii au înregistrat 200 de adrese. Regretul lor este că nu pot merge decât la 100 dintre ele, deoarece nu sunt suficienţi oameni. Tot din cauza lipsei de oameni a trebuit să se renunţe la înregistrarea de adrese, voluntarii mergând în fiecare sâmbătă la adresele deja existente pentru a împrumuta cărţi.

Bianca, unul dintre voluntari, spune că primul ei serviciu a fost cel de vânzător ambulant, dar „[avea] impresia că [vinde] lucruri inutile”, motiv pentru care a renunţat, dar a acceptat să se implice în proiect deoarece „[ştia] că [îi va] plăcea” şi pentru că alţii înaintea ei nu au renunţat chiar dacă au fost refuzaţi. Acum nu mai simte că oferă lucruri inutile, ci vitale.

Tot Bianca povesteşte şi experienţa care l-a determinat pe Dan, soţul ei, să se implice în proiect. Au mers pentru prima dată pentru a oferi cărţi în timpul campaniei electorale, motiv pentru care doamna cu care încercau să  vorbească i-a întâmpinat strigând şi nu le dădea voie să  vorbească. “Nu puteam vorbi”, spune Bianca, “aşa că  i-am întins cartea Calea către Hristos şi am spus doar “Uitaţi doamnă, cine suntem.” Următoarea întrebare a fost: “Dar o Biblie, nu aveţi?”

“Dau Biblia mea”, a spus Dan, într-o altă ocazie despre “Biblia pe care nu o mai [dă]”. Într-o zi în care fiica lui de 5 ani se ruga pentru ei acasă pentru că “mami şi tati merg pe teren”, nu au găsit persoana pe care o căutau acasă, ci pe sora ei. După ce i-au explicat despre ce este vorba, aceasta şi-a exprimat dorinţa de a beneficia de oferta Bibliotecii mobile, dar şi dorinţa de a avea o Biblie. Dan a cumpărat până acum multe Biblii, dar pe toate le-a dat. Atunci când a cumpărat ultima Biblie a spus „nu o mai dau”, dar atunci când persoana din faţa lui a spus că ar vrea o Biblie, a răspuns prompt, „Dau Biblia mea”.

Beatrice subliniază nevoia pe care o au  pentru altfel de materiale. Unui copil în vârstă de 13 ani care i-a spus că nu îi place să citească, Beatrice i-a oferit filmul Gifted Hands, cu subtitrarea în limba română – cartea Mâini înzestrate. "Sunt mulţi tineri şi oameni în vârstă la care nu putem ajunge deoarece nu vor sau nu pot să citească. Trebuie să găsim materiale potrivite şi pentru cei care nu citesc", spune ea.

Intalnirea cadrelor medicale adventiste din Bucuresti

Anamaria Maier/ AARC

Departamentul Sănătate al Conferinţei Muntenia a Bisericii Adventiste de Ziua a Şaptea a organizat sâmbătă, 17 aprilie 2010, întâlnirea cadrelor medicale adventiste din Bucureşti.

Întâlnirea a avut loc la sediul Conferinţei Muntenia sub motoul „Dă-ne harul să trudim, Doamne bun, pentru lucrurile pe care Ţi le cerem acum” şi a avut ca scop identificarea metodelor prin care cadrele medicale din Bucureşti pot contribui la susţinerea şi promovarea unui stil de viaţă sănătos şi la îmbunătăţirea stării de sănătate a semenilor.

Deşi cele 25 de cadre medicale prezente au recunoscut nevoia de a sluji locuitorilor municipiului Bucureşti, acestea au observat nevoia de a sluji mai întâi membrilor bisericii prin identificarea şi îndeplinirea nevoilor acestora. „Cea mai eficientă mărturie în favoarea stilului nostru de viaţă este stilul de viaţă adoptat de membri şi instruirea acestora pentru a promova un stil de viaţă sănătos”, a subliniat dr. Virgil Stroescu, unul dintre participanţii la întâlnire.

Unul dintre proiectele Departamentului Sănătate este “Caravana medicală” prin care se doreşte să se asigure accesul la servicii medicale al persoanelor aflate în localităţi izolate şi să se ofere asistenţilor şi medicilor adventişti ocazia de a sluji semenilor în timpul lor liber. Deocamdată se doreşte dotarea şi adaptarea microbuzului pus la dispoziţie de Conferinţa Muntenia încercându-se achiziţionarea, prntre altele, a unui scaun stomatologic complet rabatabil – pentru servi avea şi funcţia de canapea pentru consultaţii – sau achiziţionarea unei ambulanţe.

“Visul meu este demararea proiectului “Caravana medicală” spune dr. Magdalena Ionescu, Directorul Departamentului Sănătate din cadrul Conferinţei Muntenia a Bisericii Adventiste. “Deşi vom acorda prioritate nevoilor membrilor bisericii, nu putem uita că trebuie să slujim şi celor care nu au acces la serviciile medicale publice”, a continuat aceasta.

Pe termen scurt, medicii, asistenţii medicali şi studenţii la medicină din Bucureşti îşi propun organizarea unui congres naţional al cadrelor medicale adventiste. Este nevoie să conştientizăm puterea pe care o reprezintă cadrele medicale din ţară şi lucrarea medicală în slujirea bisericii şi a semenilor. Cei 25 de participanţi la această întâlnire nu sunt singurii din această ţară. Trebuie să ne cunoaştem şi să cunoaştem proiectele demarate de ceilalţi pentru a putea răspunde cât mai bine nevoilor semenilor, au spus participanţii.

"Nu există proiecte prea mari, ci doar prea puţină credinţă", spune pastorul Mihai Stoicescu,Trezorierul Conferinţei Muntenia al Bisericii Adventiste şi reprezentantul acesteia la întâlnire. Avem nevoie de credinţa că prin Dumnezeu toate lucrurile sunt cu putinţă şi de viziunea Sa pe termen lung, a completat acesta.

Următoarea întâlnire a cadrelor medicale din Bucureşti va avea loc în 26 iunie 2010 şi, pe lângă evaluarea progresului realizat în implementarea proiectelor, se vor dezbate teme cum sunt biorezonanţa, presopunctura şi homeopatia, dar şi utilizarea prudentă a medicamentelor.

Dezbatere pe tema reintegrării sociale

Joi, 22 aprilie 2010, în Aula Bibliotecii Judeţene „Ioan N. Roman" din Constanţa a avut loc o dezbatere organizată de Sectorul Reintegrare Socială din cadrul Penitenciarului Poarta Albă, în parteneriat cu Centrul de Informare ONU România. La eveniment a fost invitat să participe şi Serviciul Umanitar pentru Penitenciare, reprezentat de pastorul Liviu Văduva, coordonatorul activităţii acestuia în judeţul Constanţa. Au participat, de asemenea, reprezentanţi ai administraţiei publice locale, ai sistemului judiciar, ai organizaţiilor societăţii civile, elevi, studenţi şi reprezentanţi ai mass-media.

Dezbaterea a avut ca temă "Reintegrarea socială a minorilor şi tinerilor aflaţi în conflict cu legea. Perspective şi particularităţi educaţionale, psihologice şi sociale". Discuţiile s-au concentrat asupra posibilităţii reale de schimbare a minorilor şi tinerilor delincvenţi prin programe de educaţie, consiliere şi prin formarea unei atitudini pro-sociale în rândul acestora.

Minorii şi tinerii "certaţi cu legea" au mare nevoie să-şi  înţeleagă demnitatea originii, să înţeleagă, să fie convinşi că nu au venit pe lumea aceasta la voia întâmplării. Cel care le-a dat viaţă a dorit în mod explicit ca ei să existe şi Şi-a asumat responsabilitatea susţinerii vieţii lor. Majoritatea faptelor antisociale provin din convingeri eronate cu privire realizarea în viaţă. Pentru că nu sunt învăţaţi despre grija, bunătatea şi judecata dreaptă a lui Dumnezeu, cei care săvârşesc infracţiuni gândesc şi acţionează pe baza legii junglei: "cel mai tare supravieţuieşte”.

Serviciul Umanitar pentru Penitanciare, conform statutului său, „urmăreşte restaurarea moral-spirituală şi psiho-socială a persoanelor aflate în detenţie, în principal pe calea educaţiei creştine, considerând că împăcarea omului cu Dumnezeu reprezintă unica soluţie autentică şi eficientă pentru reabilitarea  omului faţă de sine însuşi şi faţă de semenii săi.”

Casa ADRA, scoala pentru minte si suflet

ADRA România

Pentru a veni în întâmpinarea problemelor interioare, psihologice cu care se confruntă persoanele din Centrul de Primire în Regim de Urgență a Victimelor Violenței în Familie, ADRA România organizează în cadrul proiectului Casa ADRA, ateliere de lucru direcționate pe problemele specifice ale acestora.

În data de 15 aprilie 2010, la sediul Centrului, a avut loc prima întâlnire de grup suport, coordonată de psih. Alina Mohorea, cu tema Copilul meu interior. Câteva din obiectivele urmărite au fost: înțelegerea și acceptarea experienței personale; medierea conflictelor interpersonale, întărirea şi pozitivarea relației părinte-copil.

În aceeași direcție, în data de 11 aprilie 2010, a fost organizată întâlnirea pentru adolescenți care a avut ca temă Echipa. Sub îndrumarea invitatului Giovanni Avanzini, profesor de italiană, cu experiență de peste 10 ani în acțiuni de voluntariat, tinerii participanți la seminar au învățat despre importanța lucrului în echipă, cum să reușești să formezi o echipă, activități pe care să le desfășoare în echipă. Aceste întâlniri au deschis drumul pentru seria de întâlniri periodice în care participanții, atât mamele cât și copiii acestora, vor avea ocazia să învețe lucruri utile despre ei, despre oameni și despre viață.

Întâlnirile cu teme psihologice s-au adăugat celor cu teme practice (bucătărie și sănătate) care se desfășoară deja periodic, cu scopul de a furniza participanților cunoștințe utile pentru viață. Astfel, în cadrul seminarelor de bucătărie, mamele au posibilitatea să învețe și să experimenteze diverse rețete vegetariene primind în același timp informații, de la coordonatori de specialitate, despre importanța dietei vegetariene. Seminarele de sănătate și-au propus să le ofere participanților informații bine argumentate și structurate despre: Soare, Aer, Nutriție, Apă, Tihna, Activitate, Temperanță, Echilibru.

La aceste întâlniri participă toate persoanele din Centru care doresc, dar și cei care au părăsit deja Centrul și se află sub monitorizarea personalului de acolo. „Rezultatele întâlnirilor se măsoară în bucuria și utilitatea pe care o dobândesc participanții, care se pregătesc pentru o nouă abordare a vieții și care astfel învață cum să aibă o minte și un corp sănătos” ne-a mărturisit Simona Condrachi, director de programe ADRA.

Organizatorii, invită persoane cu specializare și experiență în fiecare temă prezentată, reușind să dea acestor întâlniri o notă de profesionalism și dând dovadă de o profundă grijă pentru oameni.

Pentru a face parte din aceste inițiative puteți direcționa 2% din impozit către ADRA

ADRA România este furnizor de servicii sociale acreditat pentru “Centrul de informare și consiliere pentru persoanele aflate în dificultate” și membru al Federației Organizațiilor Neguvernamentale pentru Protecția Copilului (FONPC).

Adevarata frumusete, mai mult decat un simplu program

Clara Stefanescu / Pitesti

În perioada 12-18 aprilie 2010, Biblioteca Judeţeană Dinicu Golescu din Piteşti a fost gazda programului „Adevărata frumuseţe” iniţiat de Departamentul Misiunea Femeii al Conferinţei Oltenia şi desfăşurat în colaborare cu Asociaţia pentru Sănătate, Educaţie şi Familie, Filiala Oltenia, Casa de Editură Viaţă şi Sănătate şi firma Sano Vita. Programul s-a adresat în special femeilor, incluzând în fiecare seară seminare de sănătate, prezentări pentru suflet, muzică de calitate, poezie, prezentări şi degustări de reţete sănătoase.

Dacă  în prima seară, din cele peste 100 de locuri ale sălii de conferinţe a Bibliotecii Judeţene erau ocupate doar jumătate, numărul participanţilor a crescut rapid pentru ca în ultimele trei seri sala să devină neîncăpătoare. Participantele au apreciat prezentarea principiilor de sănătate, educaţia practică primită prin intermediul reţetelor degustate în fiecare seară, dar şi faptul că toate acestea au fost prezentate ca parte a unei viziuni profund creştine, de inspirație biblică. Seara de sâmbătă a fost specială prin prezenţa doamnei Elena Pridie şi a grupului vocal Andante din Craiova.

Organizatorii au lansat şi un concurs literar, în ultima seară având loc premierea celor mai frumoase fraze care conţin cuvintele „adevărata frumuseţe”. Fraza care a câştigat locul întâi este: „Adevărata frumuseţe? Să poţi să zbori până la cer în fiecare moment; să dai tot ce crezi că ai: iubirea din inimă, credinţa din suflet, munca trupului tău, căci toate vin de acolo de unde vii şi tu: de la El.”

Succesul programului s-a evidenţiat în dorinţa participantelor de a se organiza alte evenimente similare, în bucuria cu care au primit vestea că  începând cu 17 mai vor putea participa la o Expoziţie de Sănătate în Piteşti, precum şi în manifestarea interesului pentru Tabăra Naţională de Sănătate din luna iunie. Evenimentul a reconfirmat faptul că „lucrarea misionară medicală este braţul drept al evangheliei”.

Remarcabilă a fost mobilizarea voluntarilor, majoritatea fiind membri ai Bisericii Adventiste de Ziua a Şaptea din Piteşti, care au cules numeroase şi calde aprecieri. Şi aici s-a văzut din plin importanţa conlucrării darurilor spirituale, fiecare găsindu-şi locul în ampla desfăşurare a programului: prezentările au fost făcute de medici, asistenţi medicali şi profesori, gospodinele pricepute au pregătit şi prezentat reţetele, muzicienii au hrănit sufletele, echipa tehnică a reuşit chiar ca în ultimele trei seri programul să fie transmis în direct prin internet, tinerii bisericii au asigurat promovarea şi protocolul. S-a constatat din nou că în lucrarea pentru oameni oricine şi fiecare găseşte un loc, cu condiţia să fie disponibil.

În final, nimeni nu greşeşte dacă spune că „adevărata frumuseţe” nu a fost programul. Au fost oamenii motivaţi, mobilizaţi, cheltuindu-se pe sine şi, în cele din urmă, înnobilaţi prin dragoste. Iar astfel de oameni sunt din ce în ce mai mult ce trebuie să fie: o reflectare a frumuseţii divine.

Inedit - Meloterapie la ExpoSanatate Darabani

Claudiu Hriscu/ pastor

În perioada 11 – 17 aprilie 2010, la casa de cultură „Theodor Balş” din oraşul Darabani, s-a desfăşurat Expoziţia de Sănătate ce a avut ca scop promovarea unui stil de viaţă sănătos. În cadrul deschiderii oficiale a expoziţiei au fost prezenţi dr. Cornel Saradan, din partea Direcţiei de Sănătate Publică Botoşani, şi dl. Gheorghe Burlacu, Primarul oraşului Darabani. Tema medicală a fost prezentată de dr. Daniel Gheorghiţă.

Subiectele conferinţelor medicale (bolile cardio-vasculare, diabetul, alimentaţia sănătoasă, anti-fumat, depresie şi anxietate, stresul şi meloterapia) au fost prezentate progresiv de către medicii: Daniel Gheorghiţă, Oana Sârbu, Nicuşor Curteanu, Mirela Hriscu şi Liliana Curteau.

Cu ajutorul materialelor audio-video, al pliantelor şi al celor 24 de panouri cu cei opt factori ai sănătăţii, s-au oferit tuturor participanţilor informaţii sistematice pentru evitarea factorilor de risc în bolile cronice şi, de asemenea, asistenţă în vederea adoptării unor deprinderi sănătoase.

Această acţiune de promovare a sănătăţii a oferit informaţii ştiinţifice cu privire la principalii factori de risc modificabili şi  familiarizarea cu elementele unui stil de viaţă sănătos. De asemenea, s-au realizat analize medicale (teste de glicemie şi colesterol, determinarea procentului de grăsime din organism, măsurarea greutăţii, înălţimii şi taliei, calcularea indicelui de masă corporală, măsurarea tensiunii arteriale şi a pulsului); teste de evaluare a stilului de viaţă pe calculator (vârsta inimii şi riscul de ateroscleroză), demonstraţii video de hidroterapie şi antifumat, consiliere medicală individuală, întâlniri interactive cu întrebări şi discuţii precum şi demonstraţii practice de bucătărie vegetariană cu degustări în zilele de marţi, miercuri şi joi. Reţetele celor trei seri au cuprins succesiv meniuri pentru micul dejun (prima zi de degustări), meniuri pentru prânz (a doua zi) şi meniuri pentru cină (a treia zi).

Cu sprijinul asistenţilor medicali din zonă, al vectorilor de sănătate, al tinerilor elevi şi studenţi, al gospodinelor, al reprezentaţilor Asociaţiei pentru Educaţie şi Familie şi al Editurii Viaţă şi Sănătate (prin standul de carte şi materiale multimedia) evenimentul a avut un răsunet favorabil în mass-media, fiind apreciat atât în oraş cât şi în localităţile învecinate. Conferinţele medicale, prezentarea de carte şi meniurile vegetariene au fost televizate seară de seară prin participarea televiziunii regionale Tv Darmir Darabani.

Ineditul a constat şi în festivitatea de închidere a acestei acţiuni în cadrul temei cu titlul „Meloterapia” care s-a concretizat printr-un concert de muzică de calitate susţinut de corul bărbătesc al Bisericilor adventiste din zonă şi un cvartet feminin, cu participarea fanfarei Bisericii Adventiste de Ziua a Şaptea Darabani şi a formaţiei zonale de blockflute.

Festivalul licuricilor din Bucuresti si Dambovita

Cristina Neagu/ Departamentul Tineret

Sâmbătă, 17 aprilie 2010, comunitatea adventistă Speranţa din Târgovişte a fost gazda Festivalului licuricilor, pregătit special pentru copiii înscrişi în cluburile de licurici din Bucureşti şi judeţul Dâmboviţa, şi pentru părinţii lor.

Cei 160 de copii prezenţi, împreună cu ceva mai mulţi părinţi, s-au bucurat de fiecare moment organizat pentru ei de echipa Departamentului Tineret al Conferinţei Muntenia: poveşti, jocuri biblice, activităţi împreună cu părinţii, seminare, cântece etc.

Pornind de la ideea că atunci când toate elementele diferite sunt puse împreună pot realiza ceva frumos, aşa cum este şi cazul corpului uman, copiii împreună cu părinţii lor au trebuit să realizeze împreună, în prima parte a Festivalului, un aranjament floral. La final, juriul format din fiecare familie participantă a acordat note, iar cele mai frumoase aranjamente au fost premiate.

Părinţii şi copiii împreună s-au bucurat apoi de o activitate biblică pregătită de pastorul Laurenţiu Matei, dar şi de un mesaj despre importanţa relaţiei dintre tată şi fiu, aşa cum se reflectă în viaţa lui Avraam, prezentat de pastorul Robert Mandache, Directorul Departamentului Tineret din cadrul Conferinţei Muntenia.

Dacă dimineaţa toate lucrurile s-au desfăşurat în familie, după-amiaza activităţile s-au diversificat. Părinţii au participat la un seminar cu titlul: „5 dimensiuni ale formării caracterului” susţinut de pastorul Robert Mandache, iar copiii s-au jucat şi au avut parte de activităţi organizate special pentru ei.

Seara i-a găsit din nou pe toţi împreună, pentru a respecta astfel şi moto-ul Festivalului, în cadrul ceremoniei de investitură. 30 de copii de clasele I-IV au primit cravata portocalie de licurici, ca semn de integrare oficială în program şi al promisiunii de a face toate lucrurile cu bucurie… pentru Isus.

„Impreuna spre vesnicie” cu tinerii din Conferinta Transilvania Sud

Cristina Neagu/ Departamentul Tineret

În perioada 16-18 aprilie 2010 Casa de dincolo de râu, Centrul de Tineret al Conferinţei Transilvania de Sud, a fost gazda unei întâlniri speciale a instructorilor de licurici şi a familiilor lor.

Binevenită  după o jumătate de an de activităţi cu copii spontani şi plini de energie, Convenţia a constituit pentru cei 60 de participanţi nu doar o ocazie de învăţare, ci şi una de aprofundare a cunoaşterii şi de încărcare a bateriilor în vederea împlinirii unui vis: „Împreună spre veşnicie”, acesta reprezentând şi moto-ul Convenţiei.

Dincolo de seminare vizând diferite aspecte legate de educaţia copiilor şi ocazii de cunoaştere, programul, pregătit de echipa Departamentului Tineret al Conferinţei Transilvania Sud a mai inclus şi ateliere despre confecţionarea zmeelor sau modelaj din nucă de cocos.

Un moment important al Convenţiei l-a constituit acela al binecuvântării familiilor prezente, punct ce a constituit un elemente de greutate şi de decizie în structura programului.

Împreună spre veşnicie, instructori de licurici şi familiile lor acesta este o ţintă realizabilă prin implicarea fiecăruia în parte.

Stiri pe scurt

"Oamenii ca voi sunt foarte rari"
Dragoş Brasoveanu/ pastor Călăraşi

În perioada 11-15 aprilie, la Călărași, s-a desfășurat Expo-Sănătate. Dincolo de faptul că în fiecare seară, deşi programul a avur parte de o promovare minimă, au venit aproximativ 100-150 persoane din toate păturile sociale şi economice ale societăţii, iar la seminare au participat 50-80 de persoane (o parte dintre ei in mod constant) cea mai mare satisfacţie a venit în urma primirii reacţiilor scrise ale participanţilor.

Pe foile de reacţie s-au regasit următoarele mesaje: „Vă mulţumim pentru faptul că, în mod dezinteresat, aţi ales să aveţi grijă de noi. Oamenii ca voi sunt foarte rari. Ţineţi-o tot aşa.” „În această acţiune am găsit speranţă pentru vindecare”, „Vă mulţumim pentru grija faţă de oameni” „Căldura şi respectul personalului m-au impresionat”. În prima şi ultima seară a expoziţiei s-a organizat şi o expoziţie culinară vegetariană cu degustare, un punct din program ce a fost din nou extrem de apreciat de către toţi participanţii.

Evenimentul acesta şi reactia oamenilor ne-au reconfirmat faptul că nevoia de vindecare, nevoia de a simţi că unui alt om îi pasă de tine, că nu eşti singur, nevoia de speranţă şi căutarea unei alternative la viaţa aceasta atât de grea uneori e adânc înfiripată în sufletul multor oameni.

 

Raza de soare pentru fiecare
Ortansa Gabriela Danci

"Bucuria pe care o dăm altora, departe de a se micşora se întoarce spre noi mai vie!"- Victor Hugo

Sâmbătă, 17 aprilie 2010, copiii şi tinerii din Vatra Dornei au participat la proiectul "Raza de zoare pentru fiecare". Acest proiect i-a avut în vedere pe locatarii unuia dintre căminele de bătrâni din localitate. Prin darul lor ce a constat din fructe şi imbracaminte, copiii şi tinerii au fost o rază de soare pentru fiecare dintre aceste suflete.

La sfârşitul activităţii atât donatorii cât si primitorii s-au simţit mai bine; unii deoarece au dat ceva din sufletul lor, iar ceilalţi deoarece nu au fost uitaţi şi că cineva s-a gândit la ei.

 

Evanghelizare Poieni

Începând de duminică, 18 aprilie, timp de o săptămână, în bisericile Poienile de sub Munte şi Repedea din Maramureş se desfăşoară programul evanghelistic „Pe urmele paşilor Lui”. Temele biblice sunt prezentate alternativ de pastorul Iosif Paşca şi evanghelistul Tiberiu Foszto, care a slujit anterior ca pastor al Bisericii Penticostale, iar din septembire 2009 este membru al Bisericii Adventiste din Ocna Mureş. Una dintre întâlniri a fost rezervată împărtăşirii experienţei cu Dumnezeu a lui Tiberiu Foszto. Participarea a fost  îmbucurătoare. Încă din primele seri, alături de membrii bisericilor noastre participă la fiecare ocazie între 30 şi 40 de oaspeţi.  Membrii bisericilor locale sunt entuziasmaţi şi se roagă ca Dumnezeu să atingă inimile participanţilor.

 

Expo Sănătate la Dynamis, Cluj

"Păzeşte-ţi creierul mai mult decât orice!" este motto-ul sub care s-a desfăşurat la Biserica Adventistă Dinamys din Cluj-Napoca seminarul de sănătate susţinut de medicul Sorin Moroşan. Evenimentul s-a bucurat  un real succes. În fiecare dintre cele trei seri au fost prezenţi peste 130 de participanţi, în cea mai mare parte oaspeţi dornici să-şi însuşeasă un mod de viaţă sănătos. Programul a fost transmis în direct pe internet, fiind urmărit de 15 persoane. În ultima zi, duminică, s-au făcut şi analize medicale gratuite: glicemie, tensiune, vârsta sănătăţii, indicele de masă corporală, oferindu-se şi o degustare din preparate sănătoase. S-au vândut peste 60 de cărţi de reţete culinare şi altele din domeniul sănătăţii, educaţiei şi spiritual. Programul oferă şi continuitate: 39 de persoane şi-au exprimat dorinţa de a participa la clubul de sănătate sau clubul de gătit, care se vor organiza în perioada următoare la biserica Dinamys.

 

Expo Sănătate AMiCUS

Asociaţia Studenţească  AMiCUS, în colaborare cu Organizaţia Studenţilor Farmacişti Cluj-Napoc şu cu Universitatea de Medicină şi Farmacie „Iuliu Haţieganu”, a organizat marţi, 20 aprilie, la Casa de Cultură a Studenţilor din Cluj-Napoca, campania: “ Sănătatea ta, mai presus de toate!”. Participanţii au beneficiat de testări gratuite ale glicemiei, tensiunii, procentajului de ţesut adipos, vârstei inimii şi au primit consultanţă cu privire la o alimentaţie şi un stil de viaţă mai sănătos.

 

Viaţă şi Sănătate la Gaudeamus
Adina Tomoiagă-Ştefan, AARC Transilvania de Nord

La Cluj-Napoca s-a desfăşurat la finalul săptămânii trecute cea de-a XI-a ediţie a Târgului Gaudeamus, astfel că amatorii de carte au avut la dispoziţie un număr de peste 80 de standuri cu cele mai tentante apariţii editoriale.

În premieră la Cluj-Napoca, Editura Viaţă şi Sănătate a avut un stand în care au fost promovate cărţi din domeniile spiritual, educaţie, familie şi sănătate. Cel mai mare interes l-au trezit cărţile de sănătate, în special “Alimentaţie inteligentă” şi “Remedii naturale”, însă au fost căutate şi cărţile spirituale cum ar fi “Viaţa lui Iisus” sau “Istoria Faptelor apostolilor”. În cele trei zile de târg s-au vândut aproximativ 230 de cărţi, iar clujenii au avut ocazia de a se familiariza cu oferta de carte a Editurii Viaţă şi Sănătate.

 

Festivalului Fanfarelor Bisericilor Adventiste
Iosif Sălăjan/ Coordonator Departamentul muzical, Conferinţa Transilvania de Nord

Duminică, 18 aprilie, a avut loc în Biserica Adventistă Sic, prima ediţie a „Festivalului Fanfarelor Bisericilor Adventiste” din Conferinţa Transilvania de Nord. Cele 8 formaţii de suflători participante au înălţat armoniile imnurilor advente consacrate, aducând laudă lui Dumnezeu. În a doua parte a zilei, fanfara reunită a Conferinţei Transilvania de Nord a făcut o repetiţie generală, după care a intonat câteva melodii. Sperăm că acest început să  aibă continuare şi ecou veşnic.

 

Botez la Drăgăşani
Marian Ciupagu/ pastor Drăgășani

Sabatul din 17 aprilie 2010 a adus Bisericii Adventiste Drăgășani, bucurie, binecuvântare şi motive de laudă şi recunoștinţă faţă de Dumnezeu. A fost ocazia când familia Bobi și Nicoleta au încheiat legământul cu Dumnezeu prin botez. Deoarece este o familie apreciată de cei din jur, la botezul lor au participat prieteni și cunoscuți din Curtișoara, București, Drăgășani, Râmnicu Vâlcea. Evenimentul a fost înregistrat si difuzat de postul local de televiziune miercuri, 21 aprilie.

Membru al Congresului S.U.A.: Separarea Bisericii de Stat nu ar trebui sa blocheze mesajul religios

Elizabeth Lechleitner/ANN

Fără libertatea de exprimare a religiei, nici o discuţie  asupra întrebărilor fundamentale – „Care este sensul vieţii?” şi „Care sunt drepturile şi obligaţiile mele?”- nu este completă, a declarat un membru al Congresului Statelor Unite.

„Sper ca „piaţa ideilor” să aibă mereu loc pentru credinţă şi religie – nu pentru a le controla, nu pentru a le domina, ci pentru a putea avea mereu loc la această masă”, a declarat J. Randy Forbes, împrumutând o frază din decizia Curţii Supreme a S.U.A. cu privire la Primul Amendament.

J. Randy Forbes, vorbind în cadrul celei de-a VIII-a Cine Anuale pentru Libertate Religioasă din Washington, D.C., pe 13 aprilie, a reamintit participanţilor că Primul Amendament din Constituţia SUA garantează libertatea religioasă şi el nu a fost conceput să împiedice discuţiile religioase sau expunerea opiniilor comunităţilor religioase, ci, mai degrabă, pentru a menţine deschise discuţiile pentru ca ideile despre credinţă şi libertate să poată fi prezentate.

J. Randy Forbes, membru al Congresului SUA pentru statul Virginia din partea Partidului Republican, a înfiinţat şi este preşedintele Grupului pentru Rugăciune al Congresului. El se teme că eforturile zeloase de a păstra separarea Bisericii faţă de Stat pot să blocheze libertatea de exprimare a credinţei.

„Peste tot văd semne cu „trecerea interzisă”. Noi spunem astfel „acesta nu este locul potrivit pentru discutarea credinţei sau a religiei”, a spus el.

Evenimentul anual este organizat de Asociaţia pentru Libertate Religioasă din America de Nord, revista „Liberty” şi Biserica Adventistă de Ziua a Şaptea. Printre vorbitorii anteriori s-au numărat actualul Secretar de Stat, Hillary Clinton, la acea vreme senator de New York, precum şi senatorii John Kerry şi John McCain.

Dave Hunt, purtătorul de cuvânt al Camerei Reprezentanţilor Statului Oregon a spus: „Am afirmat foarte clar că banii publici şi deciziile publice nu ar trebui să încurajeze o anumită religie în defavoarea alteia; am spus foarte clar şi că oamenii pot să-şi practice religia în mod liber fără a impune acea religie altei persoane.”

David Hunt, care a primit Premiul Naţional al Cinei Anuale pentru Libertate Religioasă pentru propunerea Legii libertăţii religioase la locul de muncă, votată de curând în Oregon, a declarat că speră ca legea să încurajeze celelalte state şi, în final, guvernul federal, pentru a adopta măsuri similare. Amintind sprijinul extrem de larg de care a avut parte această lege, Hunt a numit libertatea religioasă „terenul comun” pentru diversitatea naţională. „Libertatea religioasă şi neutralitatea nu sunt şi nu ar trebui să fie chestiuni pentru partizanat. În Oregon, am dovedit că oamenii pot să trăiască împreună, trecând peste convingerile lor politice şi tradiţii.” David Hunt a fost unul dintre susţinătorii libertăţii religioase care au fost onorați pentru eforturile lor în cadrul cinei.

Gregory W. Hamilton, preşedintele Asociaţiei Nord-vestice pentru Libertate Religioasă, a primit Medalia A.T. Jones pe 2010. Hamilton a susţinut atât adoptarea Legii libertăţii religioase la locul de muncă din Oregon, cât şi abolirea interdicţiei din 1923 prin care nu era permisă purtarea de haine religioase în şcolile din acest stat.

Samuel Ericsson, preşedintele fondator al Advocates International, o reţea de avocaţi, judecători şi alţi lideri care se concentrează asupra problemelor legate de libertatea religioasă, a primit Premiul Internaţional. După acceptarea distincţiei, Ericsson i-a sfătuit pe participanţi să nu lase la voia întâmplării problemele legate de libertatea religioasă. „Ce fel de credincios eşti? Eşti genul care merge contra curentului? Sau eşti doar cel care aşteaptă şi speră ca lucrurile să meargă bine? Tu hotărăşti dacă iei iniţiativa, dacă vrei să te implici, dacă eşti entuziast, dacă recrutezi şi pe alţii şi dacă îţi investeşti timpul şi talentele în acest mod.”