Info Adventist

 

Biserica din Romania

1. Rezidentiatul programat sambata, 28 noiembrie. Au si adventistii de ziua a saptea dreptul de a profesa?
2. „E bine acasa” – o campanie initiata de revista Semnele Timpului
3. Violenta in familie, subiect pe agenda Baroului Avocatilor din Bucuresti
4. “Generatia Sperantei” – Festival de misiune pentru tineret
5. Ziua Spiritului Profetic la Targu Jiu

Biserica Mondiala

6. Alunecarile de teren din El Salvador curma vietile a zeci de adventisti

 

Rezidentiatul programat sambata, 28 noiembrie. Au si adventistii de ziua a saptea dreptul de a profesa?


AARC

In urma programarii alegerii posturilor/ locurilor pe specialitati si centre de pregatire sambata, 28 noiembrie 2009, candidatii adventisti de ziua a saptea se afla in imposibilitatea de a se prezenta la acest examen.

Conform articolului 26 al Metodologiei pentru desfasurarea concursului de rezidentiat pe post si pe loc in domeniile medicina, medicina dentara si farmacie - sesiunea 15 noiembrie 2009, „Candidatii sau imputernicitii acestora care nu sunt prezenti in data, ora si locul fixate pentru alegerea postului sau locului in specialitate si a centrului de pregatire pierd drepturile conferite de concurs.”

Dat fiind faptul ca, din motive de constiinta, membrii Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea inscrisi la acest concurs se afla in imposibilitatea de a se prezenta la acesta sambata, mai precis de vineri seara de la apusul soarelui pana sambata seara la apusul soarelui Departamentul Relatii Oficiale si Libertate Religioasa a trimis o solicitare in atentia Comisiei Centrale de Rezidentiat prin care s-a cerut o varianta de solutionare a acestei probleme.

Cererea a fost adresata in contextul art. 2 al Legii nr. 489/ 2006, conform caruia „nimeni [...] nu poate fi supus vreunei discriminari, urmarit sau pus intr-o situatie de inferioritate pentru credinta, apartenenta ori neapartenenta sa la o grupare, asociatie religioasa sau un cult ori pentru exercitarea, in conditiile prevazute de lege, a libertatii religioase",  articolul 29, aliniatul 2 al Constitutiei precizand ca „libertatea constiintei este garantata; ea trebuie sa se manifeste in spirit de toleranta si de respect reciproc”.

Departamentul Relatii Oficiale si Libertate Religioasa indeamna pe toti credinciosii Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea sa aiba in vedere in mod deosebit acest subiect pe lista de rugaciune.

NOTA: Cei care nu au fost contactati si se afla in aceasta situatie sunt rugati sa trimita un email pe adresa This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. in care sa mentioneze datele de contact si centrul universitar de care apartin.

„E bine acasa” – o campanie initiata de revista Semnele Timpului

 

AARC

Revista Semnele Timpului a lansat in luna noiembrie campania nationala „E bine acasa”. Proiectul este dedicat informarii si sprijinirii celor pentru care e rau acasa: membri ai familiilor destramate, parteneri inselati, copii abuzati fizic, femei maltratate si parinti abandonati. De asemenea, pe langa o mai buna intelegere a celor mai frecvente probleme familiale, se doreste oferirea de solutii realiste si corecte.

„Ne-am propus sa adunam sub umbrela campaniei o serie de proiecte care sa incurajeze reinstaurarea valorilor autentice in viata de familie. Acest numar din Semnele Timpului este primul proiect al campaniei care se va intinde pe cateva luni” a declarat Norel Iacob, redactorul-sef al revistei Semnele Timpului, in cadrul unui interviu acordat Radio Vocea Sperantei.

Proiectul a gasit mai multe modalitati prin care sa ajunga la publicul larg si astfel sa aiba un impact mai mare. Astfel, tirajul revistei va fi marit, va aparea atat in limba romana cat si in cea maghiara, iar pretul revistei va fi pastrat la 4 lei desi formatul este mai mare si are peste 100 de pagini. Numarul special al revistei din decembrie devine astfel un cadou usor de procurat si de impact pentru beneficiari. De asemenea, 60 000 de fluturasi de promovare, care includ si un talon de comanda, au fost deja tipariti si trimisi catre fiecare pastor al Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea, astfel incat toti credinciosii care doresc sa se implice in aceasta campanie sa o poata face.

În plus, dupa cum ne spune Norel Iacob: “istoria acestei campanii este una interesanta. Am fost invitati acum ceva timp sa prezentam aceasta revista in cadrul Grupului de Rugaciune al Parlamentului unde se intalnesc parlamentari si oameni din societatea civila. Acolo s-a vorbit la un moment dat despre un eveniment pe care il organizeaza acest grup pe data de 10 Decembrie. Intitulat “Mic Dejun cu Rugaciune”, evenimentul va avea 150 de invitati din Parlamentul Romaniei, din parlamentele europene, din Congresul American și din societatea civila, iar tematica generala pentru dezbaterea publica, si workshopurile care vor fi incluse, este “Criza familiei”. Atunci mi-a venit ideea de a ne atasa acestui eveniment. Le-am propus ca revista sa fie lansata in cadrul evenimentului, iar noi sa dedicam revista acestei teme. În consecintă, pe 10 decembrie, revista Semnele Timpului dedicata familiei va fi lansata în Parlamentul Romaniei si speram ca acest lucru sa aiba un impact deosebit!”

Va invitam sa fiti si dumneavoastra parte a campaniei „E bine acasa!” A sosit momentul ca pe langa vorbe sa si actionam, sa-i ajutam pe toti cei de langa noi sa descopere cum pot avea familii mai fericite.

 

Interviu Radio Vocea Sperantei

Violenta in familie, subiect pe agenda Baroului Avocatilor din Bucuresti


Sorin Goleanu / Director ADRA Romania

Baroul avocatilor din Bucuresti, a organizat luni 16.11.2009, programul de perfectionare a avocatilor cu tema ”Violenta in familie” sustinut de doamna avocat Floca Iulia, in calitate de lector. Motto-ul programului a fost: „sa nu uitam sa fim oameni si sa ajutam cat putem mai mult”.

La aceasta manifestare, Agentia Adventista pentru Dezvoltare, Refacere si Ajutor, ADRA Romania, a fost invitata sa prezinte activitatile desfasurate la Casa ADRA - Centrul de Primire in Regim de Urgenta pentru Victimele Violentei Domestice. De asemenea Fundatia Sensiblu si Politia Capitalei au fost invitate sa ia cuvantul in cadrul seminarului, pentru a expune activitatile desfasurate de acestia, iar la final s-a dat timp pentru intrebari, deschizand astfel posibilitatea de dialog cu cei interesati in mod specific de aceasta tematica.

Interesul starnit de tema acestui program de pregatire si de marturiile invitatilor a fost vadit, dat fiind faptul ca avocatii au aflat de existenta unor asemenea centre in Bucuresti, au constientizat rolul pe care il pot avea in combaterea si solutionarea efectelor violentei domestice si si-a putut exprima disponibilitatea pentru posibile colaborari.

ADRA Romania a primit acreditarea pentru acest tip de servicii, in data de 12 martie 2009, iar activitatea la Centru a inceput pe 20 aprilie 2009 si functioneaza ca un adapost in regim de urgenta pentru primirea femeilor si a copiilor abuzati fizic sau psihologic de catre alt membru al familiei lor. Centrul se vrea a fi o oaza de refacere, mai ales psihologica, in care victimele sa-si traseze pentru viitor o alta traiectorie, lasand in urma statutul de victima. Asemenea centre sunt foarte putine la noi in tara iar in zona Bucuresti nu sunt decat trei, fapt pentru care initiativa Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea de a sustine un asemenea centru prin ADRA Romania, a fost foarte bine primita la nivelul autoritatilor locale.   

“Generatia Sperantei” – Festival de misiune pentru tineret


Manu Ban / AARC

Nu zice: “Sunt un copil” – Ieremia 1.7, acesta a fost motto-ul festivalului zonal de misiune “Generatia Sperantei”, desfasurat la Campia Turzii in data de 14 Noiembrie si programat la Sic – pentru vorbitorii de limba maghiara in data de 21 Noiembrie respectiv la Sighetul Marmatiei – in data de 19 Decembrie.

Cei 350 de tineri participanti au fost inflacarati de experientele misionare din Vanuatu, dar si de cele in care au fost implicati tinerii din Conferinta Trasnilvania de Nord. De asemenea, ca noutate, in cadrul unui “Forum” tinerii au avut ocazia de a dialoga cu presedintele Uniunii Romane, pastorul Teodor Hutanu si cu administratorii Conferintei Transilvania de Nord, pastorul Asanache Romeo, presedinte, Tomoiaga Stefan, secretar si Ilyés János Béla, trezorier.

Departamentul de Tineret al Conferintei Transilvania de Nord si-a propus ca in cadrul acestui eveniment tinerii sa fie motivati pentru misiune si sa primeasca directii clare in ceea ce priveste posibilatea implicarii lor in misiune.

Ziua Spiritului Profetic la Targu Jiu

 
Mot Florian / pastor Targu Jiu / AARC  

In cele doua bisericii din Targu Jiu, sambata, 14 noiembrie 2009, a avut loc o serie de prezentari ale pastorului Cirnu Florian, responsabilul Departamentului Spiritul Profetic din Conferinta Oltenia, prilejuite de perioada in care in Biserica Adventista de Ziua a Saptea din intreaga lume se comemoreaza inceputurile adventismului, de la mijlocul secolului al XIX-lea, si isi aduce aminte de unul dintre pionierii acestei miscari, Ellen White.

In dimineata sabatului au fost prezentate doua seminare: unul despre biografia E. G. White, iar un al doilea despre lucrarea profetica a acesteia. In dupa-amiaza aceleiasi zile, la cealalta biserica adventista din localitate, a fost prezentat seminarul cu tema „Scrierile autoarei Ellen White”.

Pentru orice adventist, Scripturile constituie regula suprema de credinta si practica si standardul prin care va fi testata orice invatatura si experienta si credem ca aceasta serie de prezentari a fost foarte utila atat pentru credinciosi cat si pentru oaspetii prezenti avand in vedere bogatia de informatii si de asemenea convingerea pe care ele au adus-o celor prezenti, in calauzirea profetica a poporului adventist prin lucrarea si scrierile lui Ellen White.

Alunecarile de teren din El Salvador curma vietile a zeci de adventisti


Libna Stevens/ IAD

Zeci de adventisti de ziua a saptea au murit in urma inundatiilor si alunecarilor de teren ce au distrus drumuri si poduri si au ingropat case saptamana trecuta in El Salvador.

Uraganul Ida a cauzat moartea a mai mult de 170 de persoane, dintre care 30 de adventisti de ziua a saptea. Saisprezece membri ai bisericii sunt inca disparuti  in urma uraganului de gradul 2 ce a trecut prin El Salvador in 9 noiembrie.

“De cand lucrez cu Agentia Adventista pentru Dezvoltare, Refacere si Ajutor (ADRA) pentru a interveni in cazul dezastrelor nu am vazut o pierdere atat de mare in randul membrilor bisericii noastre din Inter-America, a spus Wally Amundson, Director ADRA al Bisericii din regiunea Inter-America. “Suntem intristati de modul in care sunt afectati membrii bisericii noastre din El Salvador si ne rugam ca liderii nostri sa aiba puterea de a face fata provocarilor imediate”.

ADRA raspunde nevoilor oraselor afectate San Salvador, La Libertad, De La Pay, San Vincente si Cuzcatlan. Mai mult de 40.000 de persoane au fost afectate de Ida, si in cele 85 de adaposturi de urgenta se afla mii de familii de sinistrati, a spus Jorge Salazar, Director ADRA in San Salvador.

Cele mai multe decese au avut loc in partea rurala centrala ale tarii. Mai mult de 100 de voluntari ADRA si echipe de salvare asista comunitatea, a spus Salazar. Guvernul a oferit, de asemenea, trei elicoptere pentru a distribui proviziile ADRA.
 
Pe langa fondurile oferite de ADRA si Biserica din Inter-America, Hope for Humanity, precum si participantii din cadrul programului de alfabetizare au trimis fonduri speciale pentru a sprijini comunitatile afectate.
 
Aproximativ 345 de familii adventiste sunt sinistrate din cauza furtunii, 206 case au fost avariate si cladirile a patru biserici au fost, de asemenea, distruse.
 
Trezorierul Bisericii din regiunea America Centrala Saul Ortiz a spus ca un credincios al bisericii a pierdut 15 membri ai familiei.
 
"Va trece un timp pana vom putea reconstrui aceste biserici si familiile se vor putea intoarce in comunitatile lor", a spus Ortiz.
 
Liderii Bisericii din regiune aloca fonduri speciale pentru familiile adventiste afectate care vor trebui sa se mute in curand. Intre timp, credinciosii ale caror biserici au fost distruse se vor intalni pentru inchinare in grupe mici, a spus Ortiz.
 
O ploaie torentiala ce a durat patru zile a declansat o alta alunecare de teren ce a avut loc saptamana trecuta in Nordul Tanzaniei si a costat viata a 24 de adventisti. Mai multe persoane sunt in continuare disparute.